Landgoederen - Wijken
Subcategorieën
Daalhuizen
De geschiedenis van Daalhuizen beperkt zich niet tot de 20e eeuw. Aan het eind van de 18e eeuw koopt Gerard van Hasselt de buitenplaats Daalhuizen, bouwt een nieuw huis en maakt er een landgoed van.
Na drie generaties van Hasselt gaat het landgoed in 1857 over in handen van Engelbert de Roo. Hij laat een nieuwe villa bouwen, en heeft veel aandacht voor het park en de bomen en planten.
In het begin van de 20e eeuw komt het echtpaar Henry de Roo en Wilhelmina van den Santheuvel op Daalhuizen wonen.
Na de bouw van het huis Dordtwijck wordt het landgoed in 1947gesplitst.
In de huidige situatie omvat het de buitenplaats Dordtwijck, het park Daalhuizen, de Componistenbuurt en het Zaalbosgebied
.
Rozenhagen
Op een stuk bouwland tussen de Arnhemsestraatweg en de spoorlijn is ten westen van de Rozenhagelaan het landgoed Rozenhagen ontstaan. Rond 1885 heeft de fam. Duijvené de Wit een villa en een tuinmanshuis laten bouwen en een parktuin met vijver laten aanleggen.
Rond 1935 is het terrein gesplitst in een deel met de vijver en een deel met de villa. Op dezelfde plaats is een nieuwe villa gebouwd. Langs de Rozenhagelaan is een strook grond afgesplitst voor de bouw van 6 woningen.
In de huidige situatie bestaat het vroegere landgoed uit een grote parktuin met vijver en een nieuw woonhuis, uit een grote tuin rond de monumentale villa Rozenhage (Rozenhagelaan 4), een groot woonhuis Rozenhagelaan 2, een zestal woningen Rozenhagelaan 6 t/m 16 en een voormalig tuinmanshuis Rozenhagelaan 18.
Schoonenberg
De kunstschilder Taco Scheltema laat ca 1820 een landhuis bouwen op de helling van “de Zandberg”, gelegen aan de straatweg van Arnhem naar Zutphen, ten oosten van het landgoed Daalhuizen.
In 1873 wordt een deel van het gebied afgesplitst. De naam van het landgoed gaat veranderen in “Ma Retraite”.
De NV Maatschappij tot Exploitatie van Bouwterreinen te Velp koopt het landgoed in 1905 om het gebied om te vormen tot een villapark. Willem Honig houdt zich als “projectontwikkelaar” bezig met de vorming van het geplande villapark Ma Retraite.
In de periode 1905 tot 1920 zijn een dertigtal villa’s gebouwd. Het oude landhuis stond er toen nog. De villabouw stagneerde mede onder invloed van de slechtere economische omstandigheden.
De overgebleven gebieden werden later ingevuld, maar niet meer met villa’s vanuit het oorspronkelijke idee van villapark Ma Retraite. Nu is het de wijk Schonenberg.